حکومت به خاطر سرپوش گذاشتن بر خواست مردم آن را فرقه می خواند

اسلام تایمز : شیخ علی سلمان دبیر کل جمعیت الوفاق بحرین بیان داشت مردم عرب به ملیت و کشور خود وفادار هستند و به کشورهای دیگر که در اعتقادات با آنها مشترک هستند هیچ وابستگی ندارند.

حکومت به خاطر سرپوش گذاشتن بر خواست مردم آن را فرقه می خواند

به گزارش اسلام تایمز شیخ علی سلمان در مصاحبه با خبرگزاری آلمان در قاهره بیان داشت اینکه انقلاب مردم و خواسته های ایشان را مساله ای فرقه ای و مرتبط با کشورهایی مانند ایران می دانند یک اتهام باطل است. همه انقلاب های عربی از آغاز متهم به ارتباط با خارج بودند. حتی مصر نیز که از لحاظ جغرافیایی با ایران فاصله زیادی دارد نیز متهم بود که با ایران در ارتباط است. این اتهامات به جهت سرپوش گذاشتن بر خواست مردم است و حکومت قصد دارد با این روش اصلاحات و تغییرات مورد نظر مردم را انجام ندهد.

وی افزود هدف این کشورها که با مردم مخالف هستند فرقه یا مذهب خاصی نیست بلکه ایشان فقط به منافع خود می اندیشند و به دنبال حمایت از دیکتاتورهای هم پیمان خود هستند. همین کشورها در دهه شصت به حمایت از شاه ایران که شیعه نیز بود پرداختند تا انقلاب جوانان مصر را در زمان جمال عبدالناصر سرکوب نمایند.

سلمان بیان داشت حرکت مردم بحرین یک حرکت فرقه ای نیست بلکه یک مبارزه است میان مردمی که خواستار دموکراسی و آزادی و قضاوت عادلانه هستند و کسانی که می خواهند وضع به همین صورت باقی بماند.

شیخ علی سلمان در ادامه بیان داشت بیش از پنجاه درصد از هم وطنان سنی مذهب با شیعیان در مورد اصلاحات و تغییرات هم عقیده هستند. البته قطعا این رقم از این بیشتر است این تنها عددی است که احزاب و گروه ها توانسته اند به آن دست پیدا کنند. شاید بتوان گفت که سنیان حدود ده درصد از مخالفین حکومت را تشکیل می دهند و در مقابل نیز حدود ده درصد از شیعیان نیز از همراهان پادشاه بحرین می باشند و مخالف انقلاب و اصلاحات سیاسی هستند.

دبیر کل جمعیت الوفاق با بیان اینکه اکثر معارضین نظام خواستار اصلاحات سیاسی و برخی نیز خواستار سرنگونی نظام هستند افزود جنبش وفاء و جنبش حق و همچنین جنبش احرار بحرین از جمله گروه هایی هستند که خواستار سرنگونی نظام هستند و معتقدند در سایه این نظام دموکراسی ایجاد نخواهد شد. نظام آل خلیفه نیز رهبران این گروه ها مانند عبدالوهاب حسین و حسن مشیمع را به حبس ابد محکوم نموده و قصد حذف ایشان از صحنه سیاسی کشور را دارد.

وی افزود آل خلیفه قصد دارد تا نسبت جمعیت بین شیعه و سنی را بر هم زند و به همین منظور اقدام به اعطای تابیعیت به مردم دیگر کشورها نموده است و برای این منظور دو شرط قایل شده است. یکی سنی بودن و دیگر وفادار بودن به نظام آل خلیفه. افرادی نیز که به بحرین آمده و تابعیت گرفته اند در وزارت کشور و همچنین در نیروهای مسلح بحرین مشغول به کار شده و اقدام به سرکوب انقلاب مردم می نمایند. البته این مساله جدید نیست و نظام آل خلیفه از دهه نود به دنبال تدبیری برای شکستن قدرت شیعیان و توازن جمعیتی بحرین داشته است.

شیخ علی سلمان با انتقاد از نظام آل خلیفه بیان داشت تا کنون هیچ تصمیم محکمی از طرف آنها برای تبادل نظر در مورد بحران موجود و راه های برون رفت از آن با معارضین مطرح نشده است. این بحران های سیاسی در بحرین نقش بزرگی در وضع اقتصادی و تخریب آن داشته است چه اینکه شاخص بورس در بحرین در ماه گذشته به شدت افت کرده است و به رقمی رسیده است که در بیست سال گذشته بی سابقه بوده است. همچنین به دلیل از بین رفتن سرمایه مردم و قطبی شدن اقتصاد میان شیعیان و سنی ها فرصت شغلی کافی برای جوانان در دست نیست.

 

 

 

/ 0 نظر / 39 بازدید